Документ розроблено відповідно до вимог Закону “Про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів”, який набере чинності вже 8 жовтня цього року.
У Порядку визначено особливості користування Реєстром, алгоритм створення та внесення до нього даних, порядок реєстрації об’єктів та подання звітності операторами і довідок про дифузні джерела залученими органами, а також затверджено форми заяв оператора.
“Реєстр функціонуватиме як зручний онлайн-сервіс на вебпорталі «ЕкоСистема». Тож громадськість матиме вільний доступ до інформації про кожне підприємство, діяльність якого впливає на довкілля. Таким чином Україна виконає важливу частину своїх міжнародних зобов’язань – за Оргуською конвенцією та за Протоколом про реєстри викидів та перенесення забруднювачів. І це суттєвий крок на шляху нашої країни до ЄС”, – зазначив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.
За його словами, вже за два роки український Національний РВПЗ буде інтегрований з Європейським. Україна зможе обмінюватися актуальними, верифікованими даними з компетентним органам Європейського Союзу та синхронізувати власну довкіллєву політику із європейською.
Нагадаємо, ще у 2016 році Україна ратифікувала Київський протокол Оргуської Конвенції, зобов’язавшись вести свою екологічну політику відкрито, взаємодіяти з громадянами та залучати їх до розв’язання екологічних питань. Створення національного РВПЗ було однією з висунутих міжнародним документом умов.
20 вересня 2022 року в Україні прийнято Закон “Про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів”.
Державі національний РВПЗ дозволить відстежувати викиди та перенесення забруднювачів у часі та просторі; аналізувати зменшення викидів і встановлювати пріоритети у скороченні та ліквідації потенційно шкідливих викидів; приймати ефективні рішення з питань запобігання та зменшення промислового забруднення.Громадськість отримає вільний та зручний доступ до екологічної інформації; братиме участь у формуванні державної екологічної політики у сфері реєстрації викидів.