Якою має бути якість повітря в Україні, щоб забруднення не впливало негативно на довкілля

05/09/2023 : 10:04

Відповіддю на це питання стануть нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря, які наразі розробляє Міндовкілля та які будуть обов’язковими у всіх населених пунктах. У відомстві вже провели перше засідання Міжвідомчої комісії, яка напрацьовуватиме нормативи. 

“Наближаючи своє законодавство до європейського, ми робимо кроки до набуття повноцінного членства в ЄС. У Євросоюзі поліпшенню якості повітря приділяється особлива увага. Україна також має якісно унормувати це питання”, – зазначила заступниця Міністра Вікторія Киреєва. 

За її словами, наразі в Україні використовують гігієнічні нормативи допустимого вмісту забруднюючих речовин в атмосферному повітрі. Однак вони враховують лише рівень впливу забруднюючих речовин на людину.  

При розроблені нормативів екологічної безпеки враховуватимуться такі складові: вплив фізичних та біологічних факторів, кліматичні умови, вплив забруднення повітря, яке вже присутнє на певних територіях, можливість транскордонного перенесення забруднюючих речовин тощо. При цьому оцінюватиметься не лише вплив на людину, але і на рослинний та тваринний світ, екосистеми.

Наразі Міжвідомча комісія напрацьовує: 

  • “дорожню карту” розроблення нормативів;
  • перелік забруднюючих речовин, щодо яких  здійснюватиметься аналіз; 
  • перелік установ та організацій, які необхідно залучити для роботи.

“Такі нормативи не можуть бути написані лише на підставі теорії та взятих із неї цифр. Важливо визначити, які дослідження потрібно провести, їх обсяг, кого залучити. За необхідності запросити міжнародних експертів до роботи”, – зазначила Вікторія Киреєва.  

Довідково

Розроблення нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря передбачено статтею 6 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Ще у 2002 році Уряд затвердив Порядок розроблення та затвердження  нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря.

На виконання пункту 6 Порядку Міндовкілля створило Міжвідомчу комісію з питань розроблення нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря (наказ Міндовкілля від 03.04.2023 № 183).

Склад Міжвідомчої комісії було затверджено наказом Міністерства від 26.06.2023 № 443