З фінськими партнерами працюємо над запуском нового проєкту з моніторингу атмосферного повітря в Україні

07/06/2024 : 16:41

Питання співпраці у цій сфері обговорили заступник Міністра з питань європейської інтеграції Євгеній Федоренко та заступниця Міністра Вікторія Киреєва із директором з експортних послуг Фінського метеорологічного інституту Harri Kalevi Pietarila та спеціалісткою з питань співробітництва у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Фінляндії Satu Annele Elo. 

Фактично зустріч стала продовженням діалогу, розпочатого Міністром Русланом Стрільцем із Міністром з питань довкілля та клімату Фінляндської Республіки Каєм Мюккяненом у березні цього року.

“Моніторинг для України – це не лише інструмент контролю за станом довкілля. Сьогодні це ще й важливий інструмент фіксації збитків від війни. Щодо забруднення атмосферного повітря через збройну агресію рф розмір шкоди вже оцінюється у 27.3 млрд. євро”, – зазначив Євгеній Федоренко. 

За словами Вікторії Киреєвої, Фінляндія є однією із перших країн-партнерів, які допомагають Україні у імплементації європейського законодавства у сфері якості атмосферного повітря та моніторингу довкілля.

Відтак у рамках нового проєкту Україна зможе отримати від фінських колег експертну допомогу в питаннях модернізації мереж спостережень за станом повітря, створення центральної референс-лабораторії, оновлення хімічних лабораторій та запуску інформаційної системи у сфері моніторингу повітря на ЕкоСистемі. 

Крім того, проєкт передбачає інвестиційну складову, а саме закупівлю для України комплексних еталонних та індикаторних пунктів спостережень за станом повітря, пробовідбірного обладнання, а також проведення навчання для українських фахівців. 

“Дякую нашим міжнародним партнерам за потужну підтримку та допомогу Україні. Дякую Фінляндії за активну роботу та співголовування в рамках Пункту № 8 Формули миру «Екологічна безпека». Адже пункт 8 – це не лише про обрахунок збитків довкіллю, розмінування та відновлення природи. Це насамперед про об’єднання зусиль задля запобігання новим війнам у майбутньому”, – наголосив заступник Міністра.