Темпи глобального потепління значно прискорилися за останні роки. За період з 2010 по 2024 роки середня глобальна температура зросла приблизно на 0.32°C за десятиліття, що на 78% швидше, ніж у період з 1970 по 2010 роки. Такі дані наводить Джеймс Гансен, колишній директор Інституту Годдарда космічних досліджень НАСА, а нині керівник програми кліматичних наук Колумбійського університету.
З травня 2023 по травень 2024 року середня глобальна температура підвищилася на 1.6°C порівняно з доіндустріальним періодом, що перевищує межу, встановлену Паризькою кліматичною угодою.
Вчений виокремлює три основні фактори, які спричинили це прискорення:
Ель-Ніньо – тепла течія в Тихому океані, яка запобігає підйому холодних донних вод і веде до зростання температури поверхні світового океану
Зростання антропогенних парникових викидів – їх обсяги щороку зростають і ще не досягли свого піку.
Очищення повітря від сульфатів – скорочення викидів з морських суден і енергетичних підприємств Китаю зменшило кількість сульфатів, які виступали екраном від сонячної радіації.
До кінця 2024 року буде зрозуміло, який з цих факторів відіграє найбільшу роль. Якщо середня глобальна температура тимчасово знизиться, це буде завдяки зміні Ель-Ніньо на Ла-Нінья. Якщо ж температура не знизиться, це означатиме, що інші два фактори є більш вагомими, і людство продовжуватиме відчувати наслідки глобального потепління.