Збройні Сили України продовжують звільняти українську землю. На деокупованих територіях відкриваються численні докази воєнних злочинів російських загарбників проти людей та природи.
Попередня оцінка шкоди, яку російське вторгнення завдало довкіллю України, вже перевищила 36 мільярдів євро. На цьому наголосив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець на засіданні Комітету з довкілля, громадського здоров’я та харчової безпеки Європейського парламенту 3 жовтня.
У понад годинному діалозі Міністр та депутати Європарламенту обговорили про подальшу співпрацю України та ЄС щодо післявоєнного відновлення довкілля.
Міністр розповів євродепутатам, що Україна розробила нові методики для обрахунку збитків навколишньому середовищу внаслідок війни та ініціюватиме створення Глобальної Платформи для розробки міжнародних методик оцінки збитків довкіллю від військових дій.
«Наше переконання – принципи європейської Зеленої угоди мають проходити наскрізною лінією через всі майбутні документи щодо відновлення України після завершення воєнних дій. Україна – держава, яка вирішує довкіллєві питання разом із цивілізованим світом, разом з Європою. Дякую представникам країн ЄС за неоціненну підтримку у протистоянні варварській агресії. Тільки спільними зусиллями ми зможемо змусити рф понести відповідальність за шкоду, нанесену українському довкіллю», – зауважив Руслан Стрілець.
Міністр Стрілець детально розповів про роботу над фіксацією екологічних злочинів російських окупантів, міжнародну підтримку України та плани з післявоєнного зеленого відновлення в інтерв’ю виданню UkraineWorld.
Загрози ядерній та радіаційній безпеці
Ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишатися загрозливою для світової радіаційної безпеки.
30 вересня генеральний директор Запорізької АЕС Ігор Мурашов був викрадений російськими військовими дорогою від станції до Енергодара.
Як заявила МАГАТЕ, викрадення генерального директора ЗАЕС мало негайний та серйозний негативний вплив на прийняття рішень щодо забезпечення безпеки на станції.
Завдяки широкому розголосу надзвичайної події та зусиллям з боку Генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, ввечері 3 жовтня російські окупанти звільнили Ігоря Мурашова з полону і викинули його на підконтрольну Україні територію. Зараз Ігор Мурашов у безпеці та перебуває в Зовнішньому кризовому центрі ЗАЕС у м. Запоріжжя.
1 жовтня присутні на Запорізькій АЕС експерти МАГАТЕ повідомили про те, що чули кілька нових вибухів навколо станції. Ймовірною причиною стала детонація наземних мін, встановлених російськими окупантами.
У заяві за 4 жовтня, експерти МАГАТЕ, які присутні на ЗАЕС, повідомили, що було завершено ремонтні роботи на зрошувальному басейні в районі енергоблоків №5 та №6, пошкоджених у результаті обстрілу 20 вересня. У заяві також йдеться, що гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі відвідає Київ, а потім Москву, щоб продовжити консультації, націлені на якнайшвидше узгодження та створення зони ядерної безпеки та захисту навколо ЗАЕС.
30 вересня 50 країн-учасниць Генеральної конференції МАГАТЕ виступили зі спільною заявою, рішуче засудили дії росії проти ядерних об’єктів в Україні та закликали рф негайно припинити будь-які втручання на українських атомних майданчиках.
5 жовтня кремлівський диктатор Путін підписав указ, відповідно до якого захоплену окупантами Запорізьку АЕС буде передано під контроль Росатома. У зв’язку з цим указом, МЗС України заявило, що розглядає цей указ як юридично нікчемний. Україна засуджує цей злочин, який ще більше посилює ризики та загрози у сфері ядерної безпеки, спричинені російською окупацією ЗАЕС. Україна пропонує Європейському Союзу, державам Групи Семи та іншим партнерам невідкладно розглянути запровадження санкцій проти російської державної корпорації «Росатом» та закликає країни-члени МАГАТЕ обмежити співробітництво у рамках будь-яких проєктів з країною-агресором, яка вдається до неприхованого ядерного шантажу всього світу.
Атаки на інфраструктурні та промислові об’єкти
29 вересня російські війська:
- завдали ракетного удару по Дніпру, внаслідок атаки у місті пошкоджені понад 60 приватних будинків та кілька багатоповерхових, знищене транспортне підприємство. Під час пожежі, яку спричинив удар, згоріли 52 автобуси, ще 98 пошкоджені;
- обстріляли трансформаторну підстанцію у Миколаївському районі, площа пожежі склала 50 кв.м.
30 вересня росіяни обстріляли агропромисловий об‘єкт у Харківській області, спричинивши пожежу.
1 жовтня окупанти:
- внаслідок обстрілу пошкодили складське приміщення та будівлі на території автотранспортного підприємства у Миколаєві;
● завдали ракетного удару по об’єкту промислової інфраструктури в Одесі;
● спричинили пожежі обстрілами у Куп‘янському, Чугуївському та Харківському районах. Горіли об‘єкт агропромислового комплексу, п‘ятиповерховий житловий будинок та господарча споруда.
2 жовтня російські війська:
- завдали ракетних ударів і зруйнували промислову інфраструктуру в Запоріжжі;
- обстріляли села Сумського району з артилерії, пошкодивши ЛЕП, газопровід, водонапірну башту та трансформатор;
- обстріляли промислову зону Краматорська.
3 жовтня російські окупанти:
- обстріляли склади одного з підприємств у Криворізькому районі Дніпропетрвоської області;
- вдарили по об’єкту цивільної промислової інфраструктури у передмісті Миколаєва, пошкодивши виробничі потужності та кілька будівель підприємства.
4 жовтня російські війська:
- завдали ракетного удару по підприємству у Холодногірському районі Харкова. Виникла пожежа на площі 600 кв.м., зруйновано виробничо-складську будівлю. У Новобаварському районі інший ракетний удар пошкодив критичну інфраструктуру;
- обстріляли Нікополь Дніпропетровської області, пошкодивши інфраструктуру для еклектро- та водопостачання;
- завдали ракетного удару по об’єкту інфраструктури у Вознесенському районі Миколаївської області.
5 жовтня окупанти:
- завдали ракетного удару по Запоріжжю, руйнувань зазнали об’єкти інфраструктури;
- атакували дронами-камікадзе об’єкти інфраструктури у Білій Церкві Київської області, спричинивши пожежі.
Масштабні пожежі на інфраструктурних та промислових об’єктах призводять до отруєння повітря особливо небезпечними речовинами. Забруднюючі речовини можуть переноситися вітрами на великі відстані.
Забруднення, яке безпосередньо спричинене бойовими діями
За даними ДСНС, з 24 лютого до 5 жовтня 2022 року на території України знешкоджено 223 259 вибухонебезпечних предметів, у тому числі 2122 авіаційні бомби. Обстежено територію площею 71 954 га.
В нещодавно звільненому від окупації Ізюмі на Харківщині екоінспектори ДЕІ розрахували 655 млн гривень збитків довкіллю від засмічення землі відходами руйнації від 4-х закладів. Російські обстріли пошкодили та зруйнували гуртожиток медичного коледжу, сам коледж та 2 лікарні. Боєприпаси, пластик, деревина, чорні та кольорові метали, скло, папір, цегла, бетон засмітили 11 299,84 кв. м. загальної площі, об’єм утворених відходів – понад 400 куб. м.
Руйнування будівель та поселень призводить до забруднення довкілля будівельним сміттям та азбестом. Наслідки такого забруднення для довкілля будуть проявлятися роками.
Шкода заповідникам та екосистемам, що охороняються
За даними ДЕІ, за період з 1 червня по 29 серпня внаслідок російських обстрілів зафіксовано 25 пожеж на територіях Галицинівського урочища, лісового урочища «Балабанівка» та урочища «Лимани». Загальна площа пожеж становить 211,73 гектари.
Під час пожеж до атмосфери потрапило 149,8 тис тон забруднюючих речовин, з яких 147,7 тис тон діоксиду вуглецю, 622 тони оксиду вуглецю, 62 тони неметанових летких органічних сполук. Загальний розмір шкоди довкіллю складає 600,2 млн гривень.
Зараз майже в усіх областях України діє тимчасова заборона на відвідування лісу. Вже відбулося часткове розмінування територій, де йшли бойові дії. Але повне розмінування територій може зайняти роки.
Порушення цієї заборони може коштувати життя: на Чернігівщині на міні підірвався легковий автомобіль. Всі чотири людини, які були в машині, загинули. Трагічний випадок стався 1 жовтня в лісі поблизу села Шестовиця.
Згідно з повідомленням Державного агентства з управління Зоною відчуження, протягом 36 років у Зоні відчуження відроджувалась природа – тваринний та рослинний світи. На 226 тис га заповідника вільно живеться понад 300 видам хребетних тварин, з яких 75 видів занесені до Червоної книги України; 14 видів фауни включено до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи; 16 видів – до Європейського червоного списку
Російська окупація та замінування значної частини території створили умови для порушення природнього балансу у Зоні відчуження. Не дивлячись на ці негативні складові, Чорнобильська зона для тварин є й надалі лишатиметься неповторним прихистком, який плекають досвідчені фахівці Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.
За повідомленнями ЗМІ, російські окупанти розчищають собі простір для безперешкодного розграбування природних перлин Херсонщини, усуваючи природозахисників. Раніше загарбники викрали Леоніда Янчишина – єгеря дільниці “Волижин Ліс” Чорноморського біосферного заповідника, котрий довгі роки залишався охороняв реліктовий ліс Гілеї або Геродотову пущу. Нещодавно окупанти викрали й його колегу – єгеря Олександра Ликова, який охороняв острів Круглий біля Кінбурнської коси, де розташована єдина у Чорному морі велика колонія арктичних качок гаг. Кілька сотень птахів там щороку виводять своє потомство, і єгер стежив, аби гаг ніхто не турбував.
Шкода водним ресурсам
Російські війська завдають цілеспрямованих ударів по інфраструктурі для забору, очищення та постачання води, а також каналізаційних очисних спорудах. Через російську агресію значно пошкоджені об’єкти водопостачання та водовідведення у Луганській, Донецькій, Запорізькій, Харківській та Миколаївській областях. У багатьох населених пунктах поблизу лінії зіткнення для українців доступна тільки вода, привезена у цистернах, як на цьому фото з Донецької області.
Затоплені окупантами шахти на Донбасі можуть спричинити екологічну катастрофу, розповів в інтерв’ю очільник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко. Шахти на окупованих територіях ще до повномасштабного вторгнення Російської Федерації практично на 100% не працювали. Та навіть якщо видобуток вугілля вже не ведеться, зі штолень необхідно відкачувати воду, а загарбники цього не робили.
У вугільній промисловості немає такого поняття, як «закрита шахта», вона може лише перебувати на консервації. Консервація обов’язково передбачає відкачку шахтних вод і вентиляційні виходи, які відводять підземний газ, метан і інші види газу. Те, що росіяни не відкачують воду з шахт, може спричинити екологічну катастрофу – загрозу зсувів, виходу ґрунтових вод на поверхню, забруднення джерел з питною водою.
Чорне та Азовське моря
Російські війська атакують інфраструктуру вздовж узбережжя Чорного та Азовського морів та кораблі на якірних стоянках, що призводить до забруднення вод і поширення токсинів у море.
1 і 3 жовтня російські війська обстріляли портову акваторію та інфраструктуру м. Очаків Миколаївської області. 5 жовтня над морем біля Очакова при спробі проведення повітряної розвідки було збито російський безпілотник.
Національний парк «Тузлівські лимани» в Одеській області – поки єдиний в Україні вільний від окупації національний парк, що має вихід до моря. Всі інші національні парки, які мають вихід до Чорного чи Азовського морів, зараз в окупації. До початку повномасштабного вторгнення у парку моніторили стан 13 лиманів і 44 кілометрів узбережжя Чорного моря. Зараз більша частина території парку обмежена для відвідування природоохоронцями.
Водно-болотні угіддя Нижньодністровського національного природного парку є зоною гніздування, живлення, відпочинку кількох сотень видів птахів. На жаль, більша частина міграційних коридорів птахів (а через Україну проходять три основних шляхи: Азово-Чорноморський, Поліський та Дніпровський) пролягає саме над зоною бойових дій. Під час сезонних міграцій птахи можуть потрапити під обстріли, не знайти умов для відпочинку, а зміни маршрутів можуть призвести до виснаження і загибелі. Більше про наслідки війни для природоохоронних територій на морському узбережжі України йдеться у статті.
Попередні звіти
За нижченаведеними посиланнями можна ознайомитися з попередніми звітами щодо екологічних злочинів, вчинених російськими військами з початку повномасштабного вторгнення в Україну:
- Вересень: 1-7 вересня, 8-14 вересня, 15-21 вересня, 22-28 вересня
- Серпень: 25-31 серпня,18-24 серпня,11-17 серпня, 4-10 серпня
- Липень: 28 липня – 3 серпня,21-27 липня; 14-20 липня; 7-13 липня; 30 червня – 6 липня
- Червень: 23-29 червня; 16-22 червня; 9-15 червня; 2-8 червня
- Травень: 26 травня – 1 червня; 19-25 травня; 11-18 травня; 4-10 травня; 28 квітня – 3 травня
- Квітень: 23-27 квітня ; 19-22 квітня; 15-18 квітня; 8-14 квітня; 1-7 квітня
- Лютий-березень: 24 – 31 березня; 24 лютого – 18 березня; 24 лютого – 9 березня