Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 13-19 жовтня 2022 року

22/10/2022 : 10:49

Використовуючи ракети та бойові безпілотники, російські загарбники продовжують здійснювати терористичні акти проти цивільного населення та критичної інфраструктури України, водночас завдаючи значної шкоди довкіллю.

Команда Міністерства захисту довкілля розширила функціонал мобільного застосунку та вебресурсу ЕкоЗагроза. Зокрема, в оновленій версії стали доступними кабінет користувача, дані з 553 станцій моніторингу та екологічної оцінки водних ресурсів та карта повітряних тривог. На дашборді відображаються розраховані Держекоінспекцією збитки довкіллю від війни з рф.

“Ми продовжує працювати над тим, щоб інформація про стан довкілля була у кожного в смартфоні – у зручному, зрозумілому форматі, тоді, коли це потрібно. Бо сьогодні обізнаний означає озброєний. Й однозначно, у цьому сенсі цифровізація спрощує життя. Також нагадую, що за допомогою ЕкоЗагрози українці можуть повідомляти міністерству про всі випадки шкоди довкіллю, свідками яких вони стали. Бо нам сьогодні важливо визначити весь розмір завданих збитків, щоб виставити повний рахунок окупанту.  Тож озброюйтеся телефоном чи комп’ютером та долучайтеся до лав екологічного батальйону”, – прокоментував Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

Безпосередня шкода, нанесена клімату війною рф проти України, оцінюється в щонайменше  31 млн. тон  викидів парникових газів. Про це Міністр Руслан Стрілець заявив у коментарі для The Washington Post. У статті йдеться про облік викидів парникових газів у Криму та на інших тимчасово окупованих територіях України та шкоду довкіллю внаслідок війни.

Щоб спростити та зробити зручною закупівлю дров в Україні напередодні складної зими, Міністерство захисту довкілля та Державне агентство лісових ресурсів створили державний інтернет-магазин “ДроваЄ”. За допомогою нового ресурсу можна у декілька кліків придбати дрова з доставкою додому. Додаткова заготівля паливних дров у 2022 році здійснюється за рахунок невикористаного ліміту заготівлі деревини за минулі роки.

Загрози ядерній та радіаційній безпеці

Окупанти продовжують нехтувати ядерною безпекою найбільшої в Європі Запорізької АЕС, загрожуючи світу радіаційною катастрофою.

13 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила резолюцію, в якій росія визнається терористичним режимом. У документі зазначається, що керівництво рф посилило загрози ядерної війни, продовжуючи незаконну окупацію та мілітаризацію Запорізької АЕС. Відповідно до резолюції ПАРЄ, окрім того, що такі погрози є безрозсудними, вони порушують міжнародне право та несумісні з обов’язками ядерної держави, яка має постійне місце в Раді Безпеки ООН. Також Парламентська Асамблея Ради Європи звернулася до рф із закликом повністю вивести військових з усіх ядерних об’єктів України, зупинити й утриматися від того, щоб зробити їх ціллю будь-якої військової діяльності та повною мірою співпрацювати з МАГАТЕ для забезпечення їх безпеки і захисту.

17 жовтня російські військові обстріляли підстанції критичної інфраструктури на підконтрольній Україні території, внаслідок чого відключилася остання лінія зв’язку 750 кВ ЗАЕС – Дніпровська. Запорізька АЕС знову опинилася повністю знеструмленою. В автоматичному режимі увімкнулись дизель-генератори для охолодження активних зон реакторів АЕС.

Крім того, відключилася лінія зв‘язку 750 кВ Південноукраїнська АЕС – Дніпровська, але без впливу на навантаження ПАЕС.

Обстрілюючи територію всієї України, російські загарбники навмисне цілять в підстанції, з’єднані високовольтними лініями зв’язку з українськими атомними електростанціями. Хоча ці підстанції розташовані доволі далеко (160–200 км) від українських атомних станцій, проте внаслідок їх пошкодження відбувається відключення ліній зв’язку, через які передається електроенергія з АЕС в енергосистему України. У разі припинення роботи цих ліній зв’язку енергоблоки АЕС аварійно відключаються, відтак станції опиняються в режимі блекаута з включенням дизель-генераторів.

Російські обстріли й пошкодження енергетичної інфраструктури, що пов’язані з роботою атомних станцій, є таким самим проявом ядерного тероризму, як і безпосередні обстріли ЗАЕС, та призводять до загроз радіаційної аварії.

Крім обстрілів, окупанти продовжують знущатися над персоналом окупованої ЗАЕС. 17 жовтня російські військові затримали та вивезли в невідомому напрямку начальника служби інформаційних технологій Запорізької АЕС Олега Костюкова та помічника генерального директора станції Олега Ошеку. Наразі про їхнє місце перебування та стан нічого не відомо.

Атаки на інфраструктурні та промислові об’єкти

За даними ДСНС, з 7 по 18 жовтня росія завдала близько 190 ударів по 16 областях України Найбільшої кількості ударів було завдано по Київській області та місту Києву. Здебільшого удари були завдані по об’єктах критичної інфраструктури, зокрема по об’єктах енергетики, і по цивільних об’єктах – це як приватні житлові будинки, так і багатоповерхові житлові будинки. Внаслідок цих масованих обстрілів загинули понад 70 цивільних українців, травмовано понад 240 людей, пошкоджені понад 380 об’єктів. Зокрема:

13 жовтня російські війська:

  • масовано обстріляли Миколаїв ракетами типу С-300, пошкодивши низку цивільних об’єктів;
  • обстріляли і пошкодили фабрику в Нікополі;
  • вдарили дронами-камікадзе по об’єкту критичної інфраструктури у Київській області.

14 жовтня окупанти:

  • обстрілами пошкодили підприємство в Синельниківському районі Дніпропетровської області;
  • ракетними ударами пошкоджено інфраструктурний об’єкт в Чугуївському районі Харківської області;
  • ракетами обстріляли об’єкти інфраструктури у Запоріжжі, на місці влучань виникли пожежі

15 жовтня російські окупанти:

  • обстріляли Костянтинівку Донецької області, пошкодивши підприємство харчової промисловості;
  • завдали ракетного удару, який спричинив тяжкі руйнування об’єкта енергетичної інфраструктури в Київській області.

16 жовтня російські війська:

  • дронами влучили в об’єкти промислової інфраструктури та фармацевтичний склад в Миколаєві, загорілись 2 резервуари з непереробленою олією на території підприємства в Заводському районі, пожежу ліквідовано на площі 1000 кв.м.  Також внаслідок атаки горіла будівля виробничого цеху, площа пожежі 800 кв.м.;
  • обстрілами пошкодили транспортне підприємство у Нікополі та промислове підприємство у Марганці Дніпропетровської області.

17 жовтня росіяни:

  • атакувала енергетичні об’єкти та житловий будинок у Києві дронами-камікадзе, спричинивши пожежі та руйнування будинків;
  • обстріляли ракетами об’єкти цивільної інфраструктури у Дніпропетровській, Сумській та Одеській областях;
  • обстріляли елеватор і склади з сільськогосподарською технікою в Бериславському районі Херсонської області;
  • обстріляли підприємство у Слов’янську Донецької області.

18 жовтня окупанти:

  • атакували об’єкти інфраструктури у Києві, Харкові, Дніпрі, Житомирі, Сумах Запоріжжі, Дніпропетровській області;
  • обстріляли коксохімічний завод і ТЕС в Донецькій області.

19 жовтня російські війська завдали ударів по об’єктах критичної інфраструктури у Чернігові, Вінницькій, Івано-Франківській та Запорізькій областях.

Масштабні пожежі на інфраструктурних та промислових об’єктах призводять до отруєння повітря особливо небезпечними речовинами. Забруднюючі речовини можуть переноситися вітрами на великі відстані.

З початку повномасштабного вторгнення у лютому через російські атаки сталися сотні потенційно небезпечних для довкілля інцидентів на понад 200 промислових підприємствах України. Про це йдеться у детальному огляді, опублікованому міжнародними громадськими організаціями Conflict and Environment Observatory та Zoï Environment Network.

Забруднення, яке безпосередньо спричинене бойовими діями

За даними ДСНС, з 24 лютого до 19 жовтня 2022 року на території України знешкоджено 249 650 вибухонебезпечних предметів, у тому числі 2136 авіаційних бомб. Обстежено територію площею 73 876 га.

За даними ДЕІ, внаслідок російського ракетного удару по одній з ТЕЦ Києва 10 жовтня відбулося засмічення відходами руйнації відкритої земельної ділянки.  Сума шкоди довкіллю склала майже 21 мільйон гривень.

На деокупованих територіях Харківщини Держекоінспекція розрахувала мільярдні збитки довкіллю. У період з 20 вересня по 15 жовтня 2022 року державні інспектори обстежили 26 об’єктів на деокупованих територіях Харківщини та зафіксували численні факти порушення вимог природоохоронного законодавства та пошкодження природних ресурсів, завданих збройною агресією окупантів.

Зокрема, фахівці ДЕІ встановили засмічення земельних ділянок пластиком, деревиною, чорними та кольоровими металами, склом, папером, цеглою, шифером, бетоном на загальній площі понад 55 725 кв.м, внаслідок чого розраховано суму завданої шкоди довкіллю, що складає понад 3,2 млрд гривень.

За неорганізований викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря під час лісових пожеж на території Андріївського лісництва розраховано збитків на суму понад 61,6 млн гривень.

За даними Генштабу ЗСУ, за майже 8 місяців війни російські окупаційні війська втратили понад 15 тисяч одиниць техніки. Знищена військова техніка та боєприпаси, а також розірвані ракети та авіабомби забруднюють ґрунт і підземні води хімічними речовинами, зокрема важкими металами. Небезпечне і потрапляння техніки в річки й озера, бо окислення металу може призвести до забруднення води.

Шкода заповідникам та екосистемам, що охороняються

Біосферний заповідник “Асканія-Нова” імені Ф.Е. Фальц-Фейна уже восьмий місяць в окупації. За повідомленнями ЗМІ, співробітники заповідника продовжують охороняти територію, доглядають дендрологічний парк, піклуються про тварин. Потреби в кормі, ветпрепаратах заповіднику допомагають закрити благодійники.

Асканія-Нова — цінний для України заповідник, а його екосистема — не така незалежна, як в інших парках. Півтори тисячі копитних, зоопарк, безліч птахів існують не в диких, а напівдиких умовах, і їхні життя цілком залежать від роботи персоналу. Якщо працівники Асканії евакуюються, тварини просто загинуть. Саме тому більшість працівників досі перебувають там.

Північна межа Дворічанського національного парку на Харківщині проходить державним кордоном з Росією. Під час повномасштабного вторгнення російських військ він з перших днів потрапив під окупацію. Упродовж вересня українські військові  звільнили і територію парку. Навіть під час окупації науковці  продовжували працювати: проводили збір польового матеріалу з ентомології та ботанічні дослідження. Детальніше про їхню роботу – у статті.

Війна завдала значних збитків Природному заповіднику «Древлянський» у Житомирській області. За даними ДЕІ, внаслідок лісових пожеж у заповіднику завдано збитків довкіллю на 14,5 мільярдів гривень. Значна частина території залишається замінованою. Детальніше про наслідки війни для заповідника, який через багате біорізноманіття називають європейською Амазонією, у статті ВВС.

Наразі в Україні 160 територій Смарагдової мережі (2,9 млн га) перебувають під загрозою знищення через війну. Смарагдова мережа – це назва для територій, що становлять особливий природоохоронний інтерес, які об’єднали та наділили єдиним для Європейського Союзу статусом. Щоб отримати такий статус, територія повинна забезпечувати достатній рівень захисту для оселищ, видів флори та фауни, визначених як пріоритетні.

Проект Ukraine War Environmental Consequences Work Group опублікував детальну

https://uwecworkgroup.info/wp-content/uploads/2022/10/%D0%86%D0%BD%D1%84%D0%BE_%D0%A1%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B0_UA_final.pdf

Шкода водним ресурсам

Російські війська завдають цілеспрямованих ударів по інфраструктурі для забору, очищення та постачання води, а також каналізаційних очисних спорудах. Через російську агресію значно пошкоджені об’єкти водопостачання та водовідведення у Луганській, Донецькій, Запорізькій, Харківській та Миколаївській областях.

За даними ДЕІ, під час активної фази бойових дій на території Сумського району було зруйновано автомобільний міст через р. Псел поблизу с. Бишкінь. Внаслідок цього понад 600 тон зруйнованих конструкцій мосту потрапило безпосередньо у річку. Фахівці Держекоінспекції у Сумській області порахували, що шкода, заподіяна засміченням водних ресурсів становить майже 140 мільйонів гривень.

Через постійні обстріли російських військ відбулося руйнування греблі Оскільського водосховища у Харківській області. Як наслідок, рівень води у водоймі впав до критичного. Це призвело до знищення біологічної активності в акваторії водосховища та масового мору водних живих ресурсів. За даними ДЕІ, сума завданої шкоди склала понад 287,3 млн грн.

Чорне та Азовське моря

Російські війська атакують інфраструктуру вздовж узбережжя Чорного та Азовського морів та кораблі на якірних стоянках, що призводить до забруднення вод і поширення токсинів у море.

15 жовтня окупанти завдали ударів з міномету по акваторії Очаківської громади. 16 жовтня російський дрон-камікадзе влучив по портовій інфраструктурі в Миколаївському районі.

Попередні звіти

За нижченаведеними посиланнями можна ознайомитися з попередніми звітами щодо екологічних злочинів, вчинених російськими військами з початку повномасштабного вторгнення в Україну: