Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 18-24 серпня 2022 року

27/08/2022 : 13:37

Минуло 6 місяців з початку широкомасштабного вторгнення російських військ в Україну.  Уряд України продовжує фіксувати численні злочини окупантів проти довкілля.

Україна заручилася міжнародною підтримкою щодо повоєнного відновлення довкілля. 19 серпня Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець зустрівся з виконувачкою обов’язків Постійної представниці ПРООН в Україні Манал Фоуані. Руслан Стрілець розповів пані Манал Фоуані як змінилася робота та пріоритети Міндовкілля після 24 лютого та про фіксацію та обрахування шкоди довкіллю від російської агресії. На зустрічі також було обговорено повоєнне відновлення довкілля, підготовку до СОР 27, та співпрацю у проєктах з розвитку лісового сектору України.

«ПРООН в Україні – надійний та один з найважливіших партнерів Міндовкілля, який допомагає нам втілювати низку важливих довкіллєвих проєктів. Переконаний, що така підтримка дозволить успішно втілити заплановане», – наголосив Руслан Стрілець.

Загрози ядерній та радіаційній безпеці

Станом на 24 серпня 2022 року Запорізька АЕС працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.

5 серпня внаслідок атаки російських військових на Запорізьку АЕС на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист – і один із трьох працюючих енергоблоків тепер відключений. Під час обстрілів серйозно пошкоджені азотно-киснева станція, об‘єднаний допоміжний корпус, пошкоджено три датчики радіаційного моніторингу навколо майданчика ССВЯП ЗАЕС. Залишаються ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин, високою є і пожежна небезпека.

11 серпня окупанти обстріляли пожежну частину, розташовану за територією ЗАЕС і призначену для її захисту від пожеж та їх гасіння у разі надзвичайних ситуацій на станції. 13 серпня пошкоджень також зазнав відкритий розподільчий пристрій 750 кВ (ВРП-750). 14 серпня внаслідок російських обстрілів загинув працівник Запорізької АЕС Максим Марко.

20 серпня внаслідок обстрілів пошкоджень зазнала одна з перехідних галерей, якою персонал іде зі спецкорпусів до енергоблоків (естакада), в будівлі вибиті вікна.

За даними розвідки Міністерства оборони Великої Британії супутникові зображення за 21 серпня показали, що росія зберігає посилену військову присутність на станції та розмістила бронетранспортери в межах 60 метрів від п’ятого реактора ЗАЕС.

22 серпня внаслідок обстрілу в Енергодарі загинув працівник Запорізької АЕС Владислав Мітін.

23 серпня Енергоатом повідомив, що росіяни накопичують техніку на території Запорізької АЕС та збільшили кількість військових на станції. Напередодні окупанти додатково завезли до ремонтної зони станції два БТР та шiсть вантажiвок. Загалом на території станції тепер дислоковано понад 40 одиниць військової техніки. Біля 1-го енергоблоку розташовані 16 військових машин, біля 2-го – сім. Ще 12 одиниць техніки окупанти загнали під естакаду.

25 серпня ЗАЕС принаймні двічі втрачала з’єднання з лініями електропередач протягом дня. Внаслідок обривів ЛЕП два діючих блоки ЗАЕС були відключені від електромережі та спрацювали їхні системи протиаварійного захисту, а всі системи безпеки залишилися в робочому стані. Ввечері 25 серпня атомна електростанція відновила з’єднання з четвертою лінією зв’язку із енергосистемою України, проте всі 6 енергоблоків залишаються відключеними.

Дедалі більша загроза через безпрецедентний ядерний тероризм росії спонукає Україну готуватися до всіх можливих сценаріїв на Запорізькій атомній електростанції.

17 серпня міністри енергетики Герман Галущенко та внутрішніх справ Денис Монастирський разом з президентом Енергоатома Петром Котіним та керівниками Дніпропетровської та Запорізької облдержадміністрацій, а також ДСНС проінспектували в Запоріжжі роботу всіх служб, сил і засобів, які відповідають за радіохімічний, біологічний і ядерний контроль.

Міністр енергетики України Герман Галущенко повідомив про створення на базі Енергоатома цілодобового кризового штабу для оперативної реакції у разі виникнення на ЗАЕС будь-якої надзвичайної ситуації.

Україна закликає світову спільноту невідкладно вжити заходів, щоб примусити росію звільнити ЗАЕС та передати електростанцію під контроль нашої держави заради безпеки всього світу.

20 серпня російські війська завдали ракетного удару по житловому будинку у місті Вознесенськ, розташованому поблизу Південноукраїнської атомної електростанції. Внаслідок атаки поранено 9 людей, зокрема 4 дитини. Факт обстрілу зони спостереження Південноукраїнської АЕС є черговим цинічним актом ядерного тероризму росії.

Атаки на інфраструктурні та промислові об’єкти

18 серпня російські війська:

  • завдали численних ракетних ударів по Харкову. Внаслідок атаки спалахнула пожежа на площі близько 4 тисяч кв. м. на цивільному об’єкті у Холодногірському районі Харкова;
  • завдали ракетного удару по об’єкту інфраструктури в Шевченківському районі Запоріжжя;
  • обстріляли Нікополь зі ствольної артилерії, пошкодивши 15 будинків та газогін;
  • зруйнували та пошкодили 51 об’єкт у Донецькій області: зокрема, знищили сільгосптехніку та ангар.

19 серпня окупанти:

  • завдали ракетних ударів по Харкову, зруйнувавши будівлю підприємства в Основ’янському районі
  • обстріляли Миколаїв ракетами С-300, в одному з районів міста пошкоджено підприємство;
  • обстріляли фермерське господарство у Чугуївському районі Харківської області, спричинивши займання сільгосптехніки та гаражів;
  • знищили склади сільгосппідприємства у Великомихайлівській громаді Дніпропетровської області.

20 серпня:

  • зафіксовані ракетні удари по інфраструктурних об’єктах Харківського та Чугуївського районів Харківської області;
  • окупанти здійснили 17 обстрілів Донеччини, пошкодивши, зокрема, комунальне підприємство.

21 серпня:

  • внаслідок обстрілів Нікополя сталася сильна пожежа на підприємстві – вогонь знищив обладнання;
  • обстрілами пошкоджено Авдіївський коксохімічний завод в Донецькій області;
  • окупанти влучили трьома ракетами по території одного з сільськогосподарських підприємств Одеського району, знищивши склади із зерном нинішнього врожаю.

22 серпня російські війська:

  • обстріляли Запорізьку ТЕС, що розташована в окупованому Енергодарі;
  • обстріляли інфраструктурний об’єкт у Київському районі Харкова, зайнялася пожежа;
  • завдали ракетного удару по сільськогосподарському підприємству Синельниківського району Дніпропетровської області.

23 серпня:

  • в Оріхові Запорізької області після обстрілу окупантів спалахнув центральний ринок;
  • під російський ракетний удар потрапив один з об’єктів інфраструктури Одеської області.

У День Незалежності 24 серпня окупанти обстріляли 58 населених пунктів — це значно вища кількість обстрілів, ніж зазвичай:

  • завдали ракетного удару по залізничній станції Чаплине на Дніпропетровщині, спалахнула пожежа. Смертельні поранення отримали 25 людей, у тому числі 2 дітей;
  • завдали ракетного удару по складській будівлі у Роганській громаді (Харківська обл.). Площа пожежі склала близько 300 кв. м.;
  • завдали ракетних ударів по інфраструктурі Миргорода Полтавської області;
  • завдали ракетних ударів по критичній інфраструктурі Шепетівського району Хмельницької області. Пожежа, яка зайнялася внаслідок удару, була локалізована;
  • поцілили по двом промисловим підприємствам у Шевченківському районі Запоріжжя. Виробничі об’єкти зазнали значних пошкоджень.

Масштабні пожежі на інфраструктурних та промислових об’єктах призводять до отруєння повітря особливо небезпечними речовинами. Забруднюючі речовини можуть переноситися вітрами на великі відстані.

В Україні через російську агресію пошкоджено або знищено понад 550 МВт сонячних електростанцій та домашніх СЕС. Найбільше знищених об’єктів знаходиться на окупованих територіях або поблизу лінії бойових дій. Про це йдеться у дослідженні “Асоціації сонячної енергетики України”.

Забруднення, яке безпосередньо спричинене бойовими діями

За даними ДСНС, з 24 лютого до 24 серпня 2022 року на території України знешкоджено 186 709 вибухонебезпечних предметів, у тому числі 2102 авіаційні бомби. Обстежено територію площею 68 937 га.

23 серпня Президент Зеленський повідомив, що загальна кількість різних крилатих ракет, які Росія застосувала проти України, наближається до 3,5 тис.

Миколаївська ОВА повідомила, що станом на 23 серпня з початку російського вторгнення на Миколаївщині пошкоджено частково або повністю 9819 цивільних об’єктів. Руйнування будівель та поселень призводить до забруднення довкілля будівельним сміттям та азбестом. Наслідки такого забруднення для довкілля будуть проявлятися роками.

Шкода заповідникам та екосистемам, що охороняються

За даними ДЕІ, На Житомирщині внаслідок лісових пожеж у Природному заповіднику «Древлянський», завдано збитків довкіллю на 14,5 мільярдів гривень

У результаті ракетно-бомбових ударів по території Народицької територіальної громади Коростенського району Житомирської області на початку повномасштабного вторгнення виникли масові лісові пожежі у Природному заповіднику «Древлянський». Згідно з довідкою дирекції заповідника вогнем знищено понад 2 100 га лісових насаджень.

Крім того, під час горіння, у повітря піднялись десятки тисяч тонн забруднюючих речовин різних класів небезпеки. Зокрема,  не виключено також, вивільнення радіоактивних ізотопів, які були акумульовані на території природно-заповідного фонду внаслідок аварії на ЧАЕС.

Шкода водним ресурсам

19 серпня Держводагентство опублікувало аналітичний огляд стану водних ресурсів у липні 2022 року. З урахуванням оперативної військової ситуації моніторинг якості масивів поверхневих вод, що використовуються для питних та господарсько-побутових потреб населення, здійснювався на 67 пунктах моніторингу, що становить 71 % від передбаченої кількості пунктів.

У басейні річки Дон у Східній Україні у водах виявлено вміст важких металів (кадмій, свинець, ртуть, мідь, цинк). Зокрема, у пункті моніторингу р. Сухий Торець (гирло) зафіксовано високий вміст показника ртуті – 0,59 мкг/дм3 (максимально допустимий екологічний норматив якості – 0,07 мкг/дм3).

З початку повномасштабної війни росіяни окупували Каховську ГЕС на Херсонщині. Під загрозою обстрілів зараз опинилися також Дніпрогес, Кременчуцька, Середньодніпровська, Київська та Канівська ГЕС.

Обстріли ГЕС можуть призвести до їх руйнувань, що матиме катастрофічні наслідки для життя українців та довкілля, адже  зруйнована гребля може затопити землі та міста далеко вниз за течією.

Наприклад, якщо буде зруйновано Київську ГЕС, гребля якої тримає 3,7 мільйона тонн води, буде затоплено більше тисячі квадратних кілометрів площі. Тобто це повністю вся територія Києва та ще 50 населених пунктів поблизу — і це лише зона катастрофічного затоплення. За руйнування Канівської ГЕС  під водою опиняться Черкаси та ще 66 сіл та невеликих міст.

У Херсонській області (Каховська ГЕС) в разі катастрофи на ГЕС повністю покриті товщею води будуть 18 населених пунктів, ще 25 будуть затоплені частково. Аж 5 міст (Кам’янське, Дніпро, Новомосковськ, Марганець і Нікополь) та більше 40 населених пунктів може бути затоплено в разі прориву дамби на Кам’янському водосховищі — в разі такої аварії з територій доведеться евакуювати більше пів мільйона людей. При зруйнуванні Кременчуцької ГЕС затопить приблизно 1200 квадратних кілометрів у Полтавській області, де проживає ще чверть мільйона українців.

На початку серпня були завершені ремонтні роботи на шлюзі дамби через річку Ірпінь у Київській області, яка була зруйнована у перші дні російського вторгнення. Насосна станція почала відкачку води з затоплених територій. За оцінками екологів, екосистема з часом відновиться до свого попереднього стану, однак на це потрібно мінімум 5 років.

Чорне та Азовське моря

Російські війська розмістили в акваторії Чорного моря велику кількість мін, які загрожують як судноплавству, так і людям та морським тваринам в Україні та інших країнах чорноморського регіону.

22 серпня Військово-Морські Сили України виявили і знешкодили дві морські дрейфуючі міни біля узбережжя Одеської області.

Попередні звіти

За нижченаведеними посиланнями можна ознайомитися з попередніми звітами щодо екологічних злочинів, вчинених російськими військами з початку повномасштабного вторгнення в Україну: