Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 6-12 жовтня 2022 року

15/10/2022 : 14:05

Загарбницька російська армія намагається перекрити свої невдачі в прямих боях з українськими військовими, тому влаштувала масований ракетний терор по мирних мешканцях і цивільній інфраструктурі України. Чергові цинічні атаки росіян порушують основні принципи міжнародного права і завдають значної шкоди довкіллю.

Під час виступу на Міжнародній конференції ООН «Довкілля для Європи» Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець наголосив«Україна готова не лише боротися за своє майбутнє. Ми ініціюємо створення Глобальної Платформи для розробки міжнародних методик оцінки збитків довкіллю від військових дій. Міндовкілля вже має значні напрацювання в цій сфері й готове ділитися ними з усім світом. Це важливо, адже війна матиме вплив на тисячі кілометрів навколо українського кордону. Лише для України екологічні збитки вже становлять мінімум 36 млрд євро».

яка стала результатом 9-ої конференції ООН «Довкілля для Європи, європейські країни офіційно засудили російські злочини проти українського довкілля та причетність білорусі до цього, а також запевнили у подальшій підтримці у повоєнному відновленні України.

Міністр Стрілець детальніше розповів про завдану російською агресією шкоду довкіллю та про зростаючу міжнародну підтримку післявоєнного відновлення України в інтерв’ю Euronews.

Загрози ядерній та радіаційній безпеці

Окупанти продовжують нехтувати ядерною безпекою найбільшої в Європі Запорізької АЕС, загрожуючи світу радіаційною катастрофою.

6 жовтня Президент України Володимир Зеленський обговорив з генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі питання безпеки на Запорізькій АЕС. Рафаель Гроссі підкреслив, що кремлівський указ про передачу Запорізької АЕС у власність росії є порушенням міжнародного права і запевнив, що з усіх питань, пов’язаних зі станцією, МАГАТЕ контактуватиме виключно з Україною.

8 жовтня через черговий обстріл російськими військами була пошкоджена і відімкнулась остання лінія зв‘язку з енергосистемою 750кВ ЗАЕС – Дніпровська. В результаті відбулось повне знеструмлення Запорізької АЕС. В автоматичному режимі увімкнулись дизель-генератори. 9 жовтня українські фахівці відремонтували пошкоджену лінію зв’язку.

10 жовтня представники Росатома, які незаконно перебувають на ЗАЕС, почали примушувати персонал станції підписувати трудові угоди з фейковою «Запорізькою АЕС» з юридичною адресою в Москві. Цього дня російські терористи викрали заступника генерального директора Запорізької АЕС із персоналу Валерія Мартинюка, ймовірно застосовуючи притаманні їм методи катування та залякування, щоб якнайшвидше змусити український персонал працювати на Росатом.

11 жовтня Енергоатом повідомив, що російські окупанти звозять у машинні зали 1-го та 2-го енергоблоків Запорізької АЕС ліжка, матраци, бойлери та намагаються організувати зимові казарми і значно збільшити свою присутність на станції.

Зранку 12 жовтня внаслідок ракетного обстрілу російськими військами була пошкоджена підстанція «Дніпровська». В результаті аварійно відімкнулася лінія зв’язку 750 кВ ЗАЕС – Дніпровська. Запорізька АЕС знову опинилася повністю знеструмленою. В автоматичному режимі увімкнулись дизель-генератори для охолодження активних зон реакторів АЕС. Увечері 12 жовтня Енергоатом повідомив, що українські фахівці знайшли технічне рішення і відновили роботу лінії зв’язку.

Російські обстріли й пошкодження енергетичної інфраструктури, що пов’язані з роботою атомних станцій, є таким самим проявом ядерного тероризму, як і безпосередні обстріли ЗАЕС, та призводять до загроз радіаційної аварії.

Атаки на інфраструктурні та промислові об’єкти

6 жовтня російські війська:

  • завдали кілька ударів дронами-камікадзе про промислових об‘єктах Основ’янського району Харкова, спричинивши пожежі;
  • обстріляли і пошкодили підприємство у Нікополі Дніпропетровської області;
  • обстрілами знищили молочнотоварну ферму та свиноферму у Запорізькій області. Через атаку загинули понад 6 тис. свиней і 1 тис. корів.

7 жовтня внаслідок російських обстрілів виникла пожежа на території меблевого цеху у Куп’янську Харківської області.

8 жовтня російські війська обстріляли агропідприємство у Сумській області: пошкоджено сільгосптехніку.

9 жовтня російські окупанти:

  • обстріляли виробничий об’єкт в Куп’янську Харківської області, спричинивши пожежу;
  • завдали масованого ракетного удар по Запоріжжю: частково зруйновано дев’ятиповерховий будинок, повністю – п’ять приватних будинків, уражено об’єкти інфраструктури, 13 мирних мешканців загинули, 89 поранені.

10 жовтня російські війська завдали одного з наймасованіших ракетних ударів з початку широкомасштабного вторгнення – по Україні було випущено понад 80 ракет. Під ударами росіян були обʼєкти енергетики у Києві та Київській області, Львові, Запоріжжі, Дніпрі, Вінниці, Хмельницькій, Івано-Франківській, Сумській, Харківській, Житомирській, Кіровоградській областях. Внаслідок атак виникло 30 пожеж. Мільйони українців залишилися без світла та водопостачання.

11 жовтня окупанти знову атакували Україну ракетами і безпілотниками-камікадзе. Під ударами опинилися об’єкти інфраструктури у Львівській, Вінницькій та Дніпропетровській областях.

Міністр енергетики України заявив, що 10-11 жовтня близько 30% енергетичної інфраструктури України було уражено російськими ракетами.

12 жовтня російські війська:

  • завдали удару по об’єктах енергетики у Кам’янському районі Дніпропетровської області, спричинивши сильну пожежу і руйнування;
  • пошкодили вогнем з артилерії два підприємства, газогони та лінії електропередач в Нікополі;
  • обстріляли центральний ринок у м. Авдіївка Донецької області.

Масштабні пожежі на інфраструктурних та промислових об’єктах призводять до отруєння повітря особливо небезпечними речовинами. Забруднюючі речовини можуть переноситися вітрами на великі відстані.

Забруднення, яке безпосередньо спричинене бойовими діями

За даними ДСНС, з 24 лютого до 12 жовтня 2022 року на території України знешкоджено 237 434 вибухонебезпечних предметів, у тому числі 2133 авіаційні бомби. Обстежено територію площею 73 303 га.

На Миколаївщині станом на 5 жовтня російські війська пошкодили або повністю знищили 12 013 цивільних об’єктів. Такі дані наводить Миколаївська обласна військова адміністрація. Російська армія пошкодила 7 742 житлових будинки.

Руйнування будівель та поселень призводить до забруднення довкілля будівельним сміттям та азбестом. Наслідки такого забруднення для довкілля будуть проявлятися роками.

Шкода заповідникам та екосистемам, що охороняються

Повномасштабна російська агресія проти України нанесла великих втрат лісам на Донеччині. За попередніми даними Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства, окупанти знищили понад 15 тисяч гектарів лісу. Внаслідок недавнього успішного контрнаступу ЗСУ на півночі Донеччини було звільнено 60 тисяч гектарів лісів.

Окупантами знищено побудований у 2021 році лісовий насіннєво-селекційний центр поблизу Лимана Донецької області. Довоєнних потужностей цього насіннєвого центру вистачило б, щоб поступово відновити ліси не лише на Донеччині, а й на Луганщині.

Під час російського удару по Запоріжжю вранці 11 жовтня найбільше ракет поцілило в острів-заповідник Хортиця. Частина ударів прийшлася на лісосмугу. Одна ракета влучила в скелю на острові.

10 жовтня російські ракети зруйнували улюблене місце відпочинку киян та гостей столиці – парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва «Парк ім. Тараса Шевченка». Орієнтовно 2 млн 250 тис. гривень – шкода рослинному світу внаслідок російського ракетного удару по парку ім. Тараса Шевченка у центрі Києва.

Унаслідок російських ракетних обстрілів 10 жовтня у Києві також було пошкоджено офіс Національного антарктичного наукового центру. Ця наукова установа розробляє та виконує програми українських досліджень в Антарктиці, зокрема, міждисциплінарних досліджень у сфері захисту навколишнього природного середовища.

Шкода водним ресурсам

Російські війська завдають цілеспрямованих ударів по інфраструктурі для забору, очищення та постачання води, а також каналізаційних очисних спорудах. Через російську агресію значно пошкоджені об’єкти водопостачання та водовідведення у Луганській, Донецькій, Запорізькій, Харківській та Миколаївській областях.

Критична ситуація з водопостачанням у Миколаєві. 6 жовтня Миколаїв знову залишився повністю без води через серйозну аварію на мережі. Останній тиждень у квартирах миколаївців вода з’являлася лише по кілька годин на добу через тривалі ремонтні роботи після влучання 27 вересня ракетами у міський водогін.

5 жовтня росіяни обстріляли дамбу Карлівського водосховища у Донецькій області. 6 жовтня під час хаотичного відступу російські війська здійснили підрив дамби, що спричинило підтоплення населеного пункту Райгородок.

За даними ДЕІ, після російських обстрілів гідротехнічних споруд Карачунівського водосховища стан води в річці Інгулець повністю стабілізувався. Самовільний виток водних ресурсів з Карачунівського водосховища досяг 16,9 млн. кубічних метрів. Попередня сума екологічних збитків внаслідок ракетного удару та пошкодження греблі водосховища складає 637 млн. грн.

Чорне та Азовське моря

Російські війська атакують інфраструктуру вздовж узбережжя Чорного та Азовського морів та кораблі на якірних стоянках, що призводить до забруднення вод і поширення токсинів у море. 7 жовтня російські війська обстріляли портову акваторію м. Очаків Миколаївської області.

Попередні звіти

За нижченаведеними посиланнями можна ознайомитися з попередніми звітами щодо екологічних злочинів, вчинених російськими військами з початку повномасштабного вторгнення в Україну: